آیس بانک (Ice bank) یا به عبارتی سیستم ذخیره سازی انرژی برودتیِ یخ، مکانیزمی است نسبتاً جدید برای بهینه سازی
مصرف انرژی در تهویه مطبوع و برودت صنعتی، در کنار چیلر تراکمی به منظور کاهش مصرف برق مورد بهره برداری قرار می گیرد.

آیس بانک

آیس بانک ها شامل اجزا و ساختار پیچیده ای نیستند و مهم ترین اجزا تشکیل دهندۀ آن مخازن ذخیره یخ و کویل برودتیِ موجود در این مخزن ها  می باشد. البته تعدادی شیر کنترلی هم در مدار دستگاه نصب می شود. ممکن است با توجه به نوع سیستم و فرآیندی که قصد داریم در کنار آن ها از مخزن یخ استفاده کنیم، یک سری قطعات جانبی اضافه یا حذف شوند.اما مخزن و کویل یا همان مبدل حرارتی موجود در مخزن دو قسمت اصلی آیس بانک ها به شمار میرود.

تجهیزات اصلی دستگاه آیس بانک :

۱ . حسگر تشخیص ضخامت یخ شکل گرفته روی لوله ها (کویل)

۲ . مخزن شکل دهنده کویل ها از جنس ورق فولاد ضد زنگ

۳ . عایق کاری دیواره های مخزن با عایق های پلی یورتان

۴ . اواپراتور لوله ای مارپیچی برای مبردهای فریونی با جنس مسی (یا فولادی برای مبردهای آمونیاکی)

۵ . پمپ و لوله های ورود و خروج آب

۶ . سیستم کنترلر دستگاه

۷ . سیستم تغذیه هوا و توزیع آب و هوا

۸ . تجهیزات سیکل تبرید از جمله کمپرسور ، آکومولاتور ، کندانسور ، فن ، شیر انبساط و … به طور مستقل یا به همراه چیلر

 

مزایای استفاده از آیس بانک

 

۱- کاهش سرمایه گذاری اولیه

به چند علت استفاده از آیس بانک باعث کاهش هزینه های اولیه اجرای پروژه میشود باهم بررسی میکنیم:

۱-۱- در طراحی های سنتی، ظرفیت کمپرسور و کنانسور و… برای تامین پیک ظرفیت مورد نیاز طراحی میشود، درحالیکه زمانیکه از آیس بانک در طراحی سیستم بهره گرفته میشود، طراحی ظرفیت کمپرسور و کندانسور بر حسب ۵۰% تا ۶۰% میزان پیک ظرفیت مورد نیاز انجام میگردد زیرا سیستم قادر به فعالیت ۲۴ ساعته در طول شبانه روز، تولید و ذخیره برودت میباشد و لذا برودت مازاد مورد نیاز در طی روز جهت تامین پیک ظرفیت، از محل ذخیره شبانه قابل تامین میباشد در نتیجه در صورت استفاده از آیس بانک نیازی به کمپرسور و کندانسور بزرگ نیست و تجهیزات کوچکتر قادر به جواب گویی به نیاز ظرفیت خواهد بود.

۱-۲- در سیستم هایی که از آیس بانک استفاده می شود از جایی که سیستم توسط آب سرد خروجی آیس بانک (نزدیک صفر درجه) که دارای دمای کمتری نسبت به آب سرد خروجی مبدل های شل اند تیوپ و یا پلیت کولر می باشد تغذیه میگردد زیرا  اختلاف دمای موجود بین آب سرد و محیط مورد نظر بیشتر شده و برای تامین یک میزان برودت خاص نیاز به تامین آب سرد کمتری دارد در نتیجه پمپ و لوله کشی لازم دارای قطر و ظرفیت کمتری خواهند بود.

۱-۳- با توجه به دمای پایین تر آب سرد خروجی از آیس بانک نسبت به آب سرد خروجی از سیستم های رایج با مبدل شل اند تیوب و یا پلیت کولر و در نتیجه افزایش اختلاف دما (Dt)،نیاز به کویل های بزرگ نمیباشد و کویل سرمایشی کوچکتر و فن کوچکتر پاسخگوی نیاز خواهد بود.

۱-۴- استفاده از کمپرسور و کندانسور کوچک تر به علاوه کاهش قطر لوله و شیر آلات،نیاز به سیم کشی و کنترل فی ما بین،تجهیزات الکترونیکی و تابلو برق کوچکتری نیز دارد.

۲- کاهش هزینه مصرف انرژی

۲-۱- از آنجا که در سیستم های دارای آیس بانک، برودت در تمام طول شبانه روز تولید و ذخیره می شود، لذا در طی ساعات پیک مصرف برق، نیاز به مصرف زیاد جریان الکتریسیته نمی باشد و قسمت زیادی از برودت مورد نیاز از محل ذخیره شبانه تامین میشود
و در صورت استفاده از کنتور برق زماندار که هزینه برق مصرفی در ساعات پیک مصرف را با تعرفه بسیار بیشتر از ساعت نیمه
شب محاسبه میکند، هزینه برق مصرف شده کاهش چشمگیری میابد.

۲-۲- در سیستم آیس بانک ها انرژی الکتریکی کمتری مصرف میشود چون تجهیزات برودتی شامل کمپرسور،کندانسور و غیره دارای ظرفیت و اندازه کوچکتری می باشند.

سردخانه سالن قارچ

۲-۳- از آنجایی که بخش زیادی از برودت در شب تولید میشود و دمای محیط کمتر از روز می باشد، همچنین بازده کمپرسور و کندانسور افزایش چشمگیری میابد و مصرف برق در مقابل برودت تولید شده کاهش پیدا میکند.

۲-۴- کمپرسور زمانی دارای بازده حداکثر است که ۱۰۰% زیر بار باشد و از آنجا که در سیستمهای دارای ایس بانک معمولا کمپرسور تحت ۱۰۰% بار کار میکند لذا بازده کمپرسور در سیستمهای دارای آیس بانک بیشتر بوده و مصرف برق کمتری در مقابل تولید برودت مورد نیاز خواهد داشت. قابل ذکر است که در یک سیستم تهویه مطبوع سنتی (دارای شل اند تیوب یا پلیت کولر) به طور متوسط کمپرسور برای نزدیک به شش ماه از سال حداکثر به میزان ۳۰% ظرفیت زیر بار می باشد و در نتیجه بازده بسیار پایین تری را دارد.

۲-۵- کاهش ظرفیت پمپ و نیز فن های مصرفی که قبلا توضیح داده شد علاوه بر کاهش هزینه سرمایه گذاری اولیه پروژه باعث کاهش برق مصرفی نیز میگردد.

2-6- در صورتیکه برای تامین برق پشتیبان از ژنراتور استفاده شود، در سیستمهای دارای آیس بانک به علت استفاده از کمپرسور کوچکتر، برای تامین برق پشتیبان نیاز به ژنراتور کوچکتری خواهد بود.

آیس بانک

۳- افزایش قابلیت اطمینان سیستم

در سیستم های سنتی برای تامین ۱۰۰% پیک ظرفیت برودت مورد نیاز سالیانه معمولا از دو کمپرسور که هر کدام قادر به تامین ۵۰% بار برودتی مورد نیاز می باشند استفاده میکنند تا در صورت ایجاد مشکل و خرابی در یک کمپرسور، کمپرسور دوم قادر به تامین ۵۰% برودت لازم باشد. اما در سیستمهای دارای آیس بانک چنانچه سیستم دارای دو کمپرسور باشد که هریک ۳۰% برودت مورد نیاز را تامین کنند و الباقی، معادل ۴۰% برودت لازم توسط آیس بانک تامین شود، در صورت ایجاد خلل در یک کمپرسور، سیستم قادر به تامین ۷۰% برودت لازم با استفاده از آیس بانک و یکی از دو کمپرسور میباشد. بر اساس اطلاعات هواشناسی ASHREA برای یک سیستم روتین تهویه مطبوع، تامین ۷۰% پیک برودت نیاز سالیانه، سبب تامین نیاز برودتی مجموعه برای ۸۵% زمان در طول سال میگردد، همچنین سیستم های آیس بانک دارند قابلیت اطمینان بسیار بیشتری نیز دارند.

قابل گفتن است که در طراحی سیستم های برودتی،میزان حداکثر برودت لازم (پیک مصرف سالیانه) جهت انتخاب ظرفیت تجهیزات ملاک طراحی و محاسبه قرار داده میشود همچنین تامین ۷۰% پیک مصرف سالیانه در بیشتر طول سال بطور کامل پاسخگوی نیازهای برودتی سیستم میباشد.

۴- نیاز به نگهداری کمتر

در سیستمهای دارای آیس بانک نیاز به تعمیر و نگهداری کمتر میشود چون آیس بانک دارای قطعات متحرک و چرخنده بسیار کمتری نسبت به کمپرسور میباشد ، همچنین استهلاک کمتری داشته و نیاز به تعمیر بسیار کمتری نسبت به کمپرسور دارد و در نتیجه با جایگزین کردن یکی از کمپرسورها توسط آیس بانک حجم زیادی از تعمیر و نگهداری لازم کاهش میابد.

۵- حفظ محیط زیست

۵-۱- تولید برق در ساعات شبانه روز به علت بازده بیشتر نیروگاهها در شب، بر اساس آمارهای موجود،
دارای حدود ۳۰% آلودگی کمتر نسبت به تولید برق در ساعات روز میباشد. همچنین مصرف برق شبانه که توسط سیستم های دارای
آیس بانک اتفاق می افتد آلودگی نسبتا کمتری برای محیط زیست در پی دارد.

۵-۲- بنا به دلایل ذکر شده قبلی سیستمهای دارای آیس بانک نسبت به سیستمهای سنتی میزان برق کمتری مصرف میکنند
همچنین باعث کاهش آلودگی محیط زیست ناشی از تولید برق میشوند.

۵-۳- با استفاده از آیس بانک در سیستمهای فریونی، به علت کوچکتر شدن سیستم برودتی و مصرف کمتر مبرد در مدار برودتی
باعث کاهش آلودگی محیط زیست ناشی از نشت مبردهای فریونی مخرب لایه ازن (CFC ,HFC) میشود.

سیستم ذخیره یخ

سیستم ذخیره یخ دارای یک یا چند کویل است که در یک مخزن آب عایق بندی شده غوطه ور هستند.

در آیس بانکهای پیش ساخته، کویل به همراه مخزن از پیش ساخته و سایر متعلقات ارایه میگردد.

در بعضی از سیستمهای برودتی بزرگ ممکن است مخزن های بتونی یا فلزی در محل ساخته شود و فقط نیاز به کویل اواپراتوری آیس بانک باشد.

از این رو سیستم های ذخیره برودت را به سه شکل تولید میکنند:

  • پیش ساخته (همراه با مخزن آب پیش ساخته و آجیتاتور)
  • کویل
  • سیلو (ماژولار)

در سیستم سرمایشی صنعتی که از آیس بانک استفاده میکنند زمانی که بار برودتی نیست و یا به برودت کمتری نیاز هست
(معمولا به هنگام شب) با تزریق مستقیم مبرد به داخل کویل انرژی برودتی به شکل یخ در اطراف لوله های کویل آیس بانک
ذخیره میشود.

هواساز سالن قارچ

زمانی که یخ به ضخامت مد نظر رسید،حسگر فرمانی برای قطع  کردن جریان مبرد به سیستم برودتی ارسال میکند.زمانی که
آب سرد برای سرمایش مورد نیاز باشد،پمپ سیرکولاسیون شروع به کار کرده و آب سرد را از مخزن آیس بانک به محل های
مورد نیاز پمپ میکند.

آب برگشتی در داخل مخزن گردش میکند و پس از تماس مستقیم با یخ سرد میشود.

همزمان برای افزایش میزان انتقال حرارات بین آب و یخ،توسط دستگاه همزن (آجیتاتور) موجود در داخل مخزن آیس بانک جریان آب یکسانی روی کویل ها بوجود می آید.

خرید آیس بانک

قارچ برتر به پشتوانه بیش از پانزده سال سابقه در تولید تجهیزات سالن قارچ با برند سهند هواساز و فروش مواد اولیه آماده
خدمت رسانی به شماست .
برای دریافت اطلاعات بیشتر و نحوه خرید تجهیزات سالن قارچ و مواد اولیه سالن قارچ تماس حاصل نمایید:
واحد فروش و امور مشتریان:

56545923(021)
09127021828