سم قارچ یا قارچ کش

یکی از مهم ترین آسیب‌هایی که محصولات کشاورزی در معرض آن‌ها قرار دارند، قارچ ها هستند. مبارزه با این عوامل بیماری زا همیشه دغدغه کشاورزان و باغداران بوده است. انواع مختلف قارچ کش‌ها به همین دلیل استفاده می شوند. این قارچ کش سموم قارچ‌ ها و اسپورهای آن‌ها را از بین برده و از رشد و گسترش آن‌ها جلوگیری می کنند. قارچ کشی درواقع یکی از روش‌های کنترل آفات و سم کشاورزی است که خرید سم می‌تواند برای کنترل و از بین بردن بیماری‌های قارچی استفاده شود.

قارچ کش چیست؟

سم قارچ کش یا ضد قارچ هر نوع ماده سمی است که برای کشتن یا مهار کردن رشد قارچ‌ها استفاده می‌شود. از قارچ کش‌ها اصولا برای کنترل قارچ‌های انگلی استفاده می‌شود. این قارچ‌ها یا به محصولات کشاورزی، باغی وگیاهان زینتی آسیب اقتصادی می‌رسانند و یا سلامت حیوانات اهلی یا انسان‌ها را به خطر می‌اندازند. از این سموم می‌توان برای کنترل قارچ‌هایی که به گیاهان آسیب می‌رسانند استفاده کرد.ممکن است برای کنترل کپک و کپک خاکستری در سایر موارد استفاده شوند.

به‌ صورت کلی باید سموم قارچ کش را به دو دسته با ساختارهای مختلف تقسیم کرد:

 • سمومی که شامل ترکیبات آلی هستند و به آن‌ها قارچ کش‌های آلی می‌گویند.
 • سمومی که مواد معدنی دارند وبه نام قارچ کش‌های معدنی شناخته می‌شود.

انواع سموم پرورش قارچ

سم فرمالین
سم آکورد
سم اسپورگون
سم دیازینون
سم کاربندازیم

سموم پرورش قارچ از تنوع بالایی برخوردار هستند و هر کدام عملکرد مختص به خود را دارند؛ از این رو شما باید در انتخاب آنها نهایت دقت را خرج کنید. در اینجا به صورت جداگانه به این سموم اشاره می‌کنیم:

سم آبامکتین

این سم قارچ برای مبارزه با حشرات از جمله کرم و کنه مورد استفاده قرار می‌گیرد. در بازار به سم کنه‌کش، کرم‌کش و حشره‌کش معروف است. ساختار این سم مایع بوده و در حجم‌های نیم‌لیتری و یک لیتری به بازار ارائه می‌شود. تولید‌کننده این سم را به صورت کارتنی بسته‌بندی می‌کند که در هر کارتن تعداد مشخصی قرار دارد. خاصیت این سم تماسی و گوارشی بوده و حشرات باید با آن تماس داشته باشند . با مصرف این سم آفت‌ها بعد از ۳ تا ۵ روز به طور کامل برطرف می‌شوند. ماندگاری این سم روی قارچ ۳ تا ۷ روز است‌ و باید متناسب با نوع حشره مقدار مشخصی از آن استفاده شود.
سم فرمالین

آجر فرمالین

اینسم قارچ فرمالین برای ضدعفونی کردن استفاده میشود. بافت سختی دارد و دودزا است‌. این محصول با تولید گاز می‌تواند به از بین رفتن باکتری‌ها، قارچ‌ها، ویروس‌ها و… کمک زیادی کند. به صورت بسته‌ای به فروش می‌رسد. شما می‌توانید برای ضدعفونی کردن سالن تولید، بسته‌بندی و انبار قارچ از آن استفاده کنید. وزن هر بلو‌ک آجر فرمالین ۳۰۰ گرم است که شما می‌توانید در هر ۵۰ متر مکعب آن را بسوزانید. برای استفاده از این آجر لازم است آن را روشن کرده و پس از ۶۰ ثانیه تکان دهید تا خاموش شود و دود کند.

سم قارچ آکورد


سم آکورد

این یک سم قارچکش قوی است که در بسته‌بندی‌های نیم کیلویی به بازار عرضه می‌شود و به صورت پودر است. برای از بین بردن مایکاگون و ورتیسیلیوم یک انتخاب خوب به شمار می‌رود. در هر کارتن دو عدد از این پودر قرار داده می‌شود. اگر در سالن پرورش قارچ بیماری حباب تر و پوسیدگی خشک را مشاهده کردید بهتر است از این سم قوی استفاده کنید. هفت روز پس از خاک‌های قارچ باید این سم مصرف شود.

خرید کمپوست

پودر کلر

یک ضدعفونی کننده قوی نیم کیلویی بوده که با بسته‌بندی کاملا استاندارد به بازار عرضه می‌شود. شکل آن پودری است و اغلب با آب مخلوط می‌شود. برای تصفیه آب و گندزدایی و از بین بردن باکتری‌ها بهترین گزینه است. در سالن پرورش قارچ آب با این کار ترکیب شده و برای آبیاری استفاده می‌شود. استفاده از آن می‌تواند باعث جلوگیری از ایجاد لکه‌های قهوه‌ای روی قارچ شود.

جرمی ساید

این سم جرمی ساید به صورت مایع میباشد که برای ضدعفونی کردن مورد استفاده قرار می‌گیرد. دارای بویی مطبوع بوده و هیچ بوی تند و زننده‌ای ندارد؛ به همین دلیل شما می‌توانید در سالن از آن استفاده کنید. این ماده غلیظ روی فلزات خوردگی و زنگ‌زدگی ایجاد نمی‌کند. ۱ لیتر از این محلول باید با ۱۰۰ لیتر آب مخلوط شود تا بتواند محیط را به خوبی ضدعفونی کند.

چسب زرد حشرات

این یک چسب نواری زرد رنگ میباشد که هیچ بویی ندارد و شما می‌توانید برای کشتن حشرات از آن استفاده کنید. این یک محصول صادراتی بوده که در بسته‌بندی ۵۰ عددی روانه بازار می‌شود. به صورت دستی استفاده می‌شود و شما می‌توانید آن را در سالن با نخ آویزان کنید به طوری که زیر نور لامپ باشد. این چسب بدون مواد مضر شیمیایی بوده و تنها با هدف به دام انداختن حشرات استفاده می‌شود. امکان نصب آن در مکان‌های باز و بسته وجود دارد.
سم قارچ دیازینون

سم دیازینون

سم دیازینون به عنوان بهترین کنه‌کش و حشره‌کش معرفی می‌شود. دیازینون به صورت مایع در بسته‌بندی‌های یک لیتری، نیم لیتری و ۲۵۰ سی سی روانه بازار می‌شود. غلظت این ماده زیاد است و به روغن شباهت دارد؛ به همین دلیل هنگام مصرف باید مرتب آن را هم بزنید. دو سی سی از این سم باید در یک لیتر آب قرار بگیرد. زمانی که سالن شسته می‌شود بهتر است سم دوباره استفاده شود تا بتواند محیط را به خوبی ضدعفونی کند.

حشره‌کش سایپرمترین

این حشره‌کش هم به صورت مایع درون بسته‌بندی‌‌های یک لیتری و نیم لیتری بوده که بر حسب نیاز انتخاب می‌شود. این سم قوی هیچ بویی ندارد و مکانیزم آن تماسی و گوارشی است که از این طریق لاروها و حشرات را نابود می‌کند. ۵۰ سی سی از این سم باید در پنج لیتر آب باشد.

سم مالاتیون

این سم حشره‌کش مایع به صورت 1 لیتری در اختیار مصرف‌کنندگان قرار می‌گیرد. مالاتیون می‌تواند روی تمام حشرات موجود در سالن تاثیر بگذارد. ۲ سی سی از آن را در یک لیتر آب حل کرده و به صورت اسپری استفاده کنید.

دلتامترین

سم لاروکش مایع غلیظ بوده و در بسته‌بندی های 1 لیتری به فروش می‌رسد. اثر تماسی و گوارشی زیادی دارد و می‌تواند به سرعت اثر بگذارد. این سم به عنوان یکی از بهترین‌ها در حوزه سموم قارچ معرفی می‌شود.

سم اسپارگون

این سم قارچ‌کش مناسب مایکاگون و ورتیسیلیوم بوده که به صورت پودر یک کیلویی است. برای کنترل بیماری پوسیدگی خشک نیاز است که قارچ کش با آب ترکیب شود.

خرید خاک پوششی

چرا خرید سم قارچ کش‌ها اهمیت دارد؟

یکی از اصلی‌ترین مؤلفه‌هایی که در حوزه کشاورزی و باغبانی باید مد نظر قرار بگیرد، مدیریت بیماری‌های گیاهان است. چون پیشرفت بیماری گیاهان باعث می‌شود تا مشکلات اقتصادی جدی برای کشاورز یا باغبان به وجود آید.

در کل می‌توان دلیل اهمیت مصرف انواع سم قارچ کش‌ را در چهار مورد بیان کرد:

 • طول عمر گیاهان و کیفیت محصولات برداشتی به مراتب بهتر می‌شود.
 • بهره‌برداری از گیاهان افزایش پیدا می‌کند.
 • لکه بینی روی محصولات برداشتی و برگ گیاهان زینتی به کمترین میزان خود می‌رسد.
 • در زمان استقرار و گسترش محصول، بیماری‌ها کاملا و بدون دردسر مدیریت می‌شوند.

  خرید سم قارچ

  قارچ برتر با بیش از پانزده سال سابقه در تولید تجهیزات سالن قارچ با برند سهند هواساز و فروش مواد اولیه آماده خدمت رسانی به شماست .
  برای دریافت اطلاعات بیشتر و نحوه خرید تجهیزات سالن قارچ و مواد اولیه سالن قارچ تماس حاصل نمایید:
  واحد فروش و امور مشتریان:

  56545923(021)
  09127021828